Reklam
Bugun...
Sungurlu kan kaybetmeye devam ediyor.


Hüsnü Güngör Sıradan
husnugungur@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 26-01-2016 09:36

İstatistiklere göre her yıl Sungurlu'dan 2 bin kişinin taşındığını biliyor musunuz?
Aklım yeteli Sungurlu'da ikamet ediyorum. Aile olarak köyden Sungurlu'ya taşınıp, kalıcı ikamet edenlerden biriyim. Her ne kadar Alaca olsa da kütüğüm, yetiştiğim doyduğum, çevre edindiğim yer Sungurlu, Sungurluluyum. 
Keşke hükümetlerin uyguladığı köyler için tarım ve hayvancılık politikaları köy muhtar heyeti ve yetkililer aracılığı ile  okuma, anlatma, uygulama yerinde anlaşılır halde olsa idi, bugün köyler bu denli boşalmaz idi. Şehirlerde, ilçelerde sanayi gelişimi köy ve ya ilçede yetişen, ne varsa tarlada yetişen ve hayvancılık adına ürünlere göre ilçe, il devlet tarafından sıkı takip edilip, iş ve istihdam adına il, ilçe, köy el ele geleceğin yerleşkeleri en verimli hale getirilse idi kötümü olurdu?
Evet biz Çorumluyuz. Kimlikte yazan bu. Eee ne oldu 120 bin nüfusa ?  Sungurlu'nun nüfusu 45-50 bin civarı. Dünden bugüne Sungurlu'ya yön veren siyaset-iş-idareciler ve esnafları hiç masum değilsiniz. Sanane, banane, işte eseriniz... Bakkallar kapanmış, farklı isimler adı altında marketler geldi.
Peki bu marketlerin Sungurlu'ya gelmesinde veya farklı işletme sahiplerinin Sungurlu'da işletme açmalarında bizim yerel işletmelerin suçu yok mu ? Bence var. Evet, zaman sen, ben, o, bu, şu değil biz olma vakti.
Biz olamadığımız vakit, işte sonuç. Mahalle bakkalları kapandı. Şimdi büyük sermayeli marketler, Avm'ler Sungurlu'ya yavaş yavaş akın ediyor. Önerim, Sungurlu marketleri burada birlik olup büyük Avm açmalı, aksi halde onlarında geleceği mahalle bakkallarının kaderi.
Şimdi yapılması gereken şahsi kanaatim elde bulunan nüfusu köyler ve ilçelerimizde nasıl istihdam ederiz, bunun hesabı yapılmalı. ve devlet hak edene sosyal yardım yapmalı. Aksi halde tembel bir toplum, son hızla büyüyen bir yara halini alıyor.
Çünkü ilçemizde bulunan küçük, büyük ölçekli işletmelerde, çalışacak insan bulunmuyor. Hadi işe başla dediğin vakit devletten aldığı yardım daha cazip olduğu için yattığı yerden para kazanmanın keyif olduğunu sanıyor.
Bizler millet olarak cesaret ve çalışkanlığı ile alın teri olmayan kazanca el sürmeyen bir milletin evlatlarıyız. Rabbim bizi tarihi ile övünürken gelecek nesillerimizin de bizlerle övüneceği işler yapabilmek dileği ile. Hoşçakalın

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI